Blogs / Astro / Velo / Grāmatas / Saites / Par / Twitter / Bildes / Video /

Skip to content

Latvijā atrasts jauns meteorīts?


Pagājušajā wīkendā sanāca pavizināties pa laukiem un gar Daugavu. Vienā brīdī, bradājot gar tās krastu, atradu interesantu akmeni, kas pēc skata varētu būt meteorīts. Tāds apkusis, aprūsējis un savam mazajam izmēram par smagu. Sazinājos ar Latvijas astronomijas seju Ilgoni Vilku un kaut kad nākamnedēļ aizies atrādīs, mož beidzot Latvijā būs atrasts piektais meteorīts :)

Līdz šim Latvijā atrasti tikai četri no kosmosa nokritušie akmeņi, un visi tālajos 1800tajos gados, to biš nu jau pusotru gadsimtu pilnīgs klusums un nabadzība! Bet patiesībā jau viņi krīt pa laikam, tikai vai nu nepaveicas uzreiz redzēt kā tas bolīds nāk lejā, vai arī iekrīt kaut kādos purvos brikšņos. Manis atrastais iezis 90% ka nav meteorīts, jo biežak tiek atrasti ļoti līdzīgi akmeņi, kas bez analīžu veikšanas liekas ka nu ir īstie, bet vēlāk izrādās tepat ūdeņos aprūsējusi rūda vai industriāls atkritums, vai kara laiku sprādzienos radies sakusums..

Vēl jāpiebilst, ka laikam pozitīva rezultāta gadījumā (apstiprinās, ka tas ir meteorīts), man viņš būs jāatdod valstij. Vai man par to pienāksies kompensācija, nezinu, neesmu vēl pētījis. Tik vien zinu, ka dažās valstīs ļoti labi kompensē, citās vispār notiek nenormāla tirgošanās iekš ebay pa entajām štukām gabalā. Esot arī Latvijā spečuki ar savām meteorītu kolekcijām, labprāt ar kādu satiktos, papriecātu acis, tā teikt, ja ir ko rādīt, padod ziņu ;)

Kā meklēt meteorītus? Ja gribi atrast mūsu zemē kādu debesu akmeni, lai to dāsni dāvātu mūsu pētniekiem un muzejiem, vai pa kluso nogrūstu ībejā, tad vienkārši pievērs uzmanību katram iezim, ko redzi savā ceļā :) Nav jau tā, ka Tev visu laiku jāiet nodurtu galvu un jāposī uz katru akmeni – būtībā meteorīts uzreiz izceļās uz pārējo akmeņu fona, jo izskatās savādāk nekā pašmāju ieži. Tā kā tas ir gāzies lejā no kosmosa ar milzīgu ātrumu, tas ir apdedzis vai apkusis, ar tam raksturīgajām formām. Vairāk info par pameklēt internetā, pilns ar padomiem un bildēm. Un to izmēri var būt jebkādi – sākot no maza olīša, beidzot ar monstru Tava kaimiņa kartupeļlaukā. Ejma ārā un meklē, ir visas izredzes atrast ko jaunu, jo kā jau pieminēju, pēdējo simts gadu laikā nekas nav uzpeldējis, tātad drīz kaut kam ir jābūt!

Šeku reku mana akmeņa bildes:

Meteorīts

Meteorīts

Meteorīts

30 Komentāri

 1. Es gan laikam būtu šo atradumu devies atrādīt uz LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu faķi (Alberta 10). Tur ir labi ģeologi un nemeteorīta gadījumā varētu saņemt skaidru atbildi, kas tas ir un no kurienes nācis.

  13-Sep-08 at 11:52 | links
 2. Tāds jau tas plāns aptuveni ir

  13-Sep-08 at 12:02 | links
 3. maaaa

  aiznes uz ģeogrāfijas & zz fakultāti pie ģeologiem. viņi vai nu par tevi ierēks vai arī atņems šito :D 1. bilde izskatās pēc limonīta (dzelzs hidroksīda) bet pārējās tādas biš citādākas. lv vispār biežāk atrasti akmens meteorīti un dzelzs met. ir ļoti reti. bieži gadās arī dzelzs-akmens meteorīti, bet nu nez.

  13-Sep-08 at 15:02 | links
 4. Pavisam noteikti zinu, kur var atrast meteorītu. Vienreiz naktī pirms dažiem gadiem gāju pa vanšu tiltu un viens ietriecās tilta asfaltā dažu metru attālumā no manis. Vēl kādu laiciņu izsistais caurums kūpēja. Ja kādam sīkāka interese, jautājiet man personīgi. Nebūtu viņš asfaltā dziļi iekusis, sen jau būtu pats izbakstījis :D

  13-Sep-08 at 16:10 | links
 5. Eu, Denis, Tu nopietni? Davai, ejam rakt ārā :D

  13-Sep-08 at 17:34 | links
 6. Raivo

  Mēs 13,septembrii ar draugiem tusējām, pēc tam izgājām ap to pašu laiku ārā un redzējām ļoti spilktu lidojošu gaismu līdzīgu meteriotam, tad pēc neilga laika pagriezu galvu un ieradziju vel lielāku un spilktāku gaismu ar lielu ātrumu un tas pa tiešām bija metorīds. Tas lidoja no centra puses ķekavas virzienā.

  14-Sep-08 at 19:26 | links
 7. madonion

  aa jaa, es stroikas arii tadus esmu redzeejis! :D nekas iipash iisti neatceros kaa sauc, bet tas bija parasts iezis!

  14-Sep-08 at 23:13 | links
 8. Mans atradums iraid šeit – http://ilaarijs.blogspot.com/2008/09/patiesba-ir-tur-r.html

  15-Sep-08 at 03:50 | links
 9. vēer

  Madonion, tikai tas stroikā redzētais sver daudz reižu mazāk ;) Ne?

  15-Sep-08 at 12:36 | links
 10. Arča

  ja es pareizi spēju saskatīt, tad tas tavs akmentiņš satur silīciju un/vai vizlu… virsmas forma priekš meteorīta ir pārāk grubuļaina… tā pat izmērs ir tik liels, ka tev to vajadzēja atrast vismaz palielas bedres tuvumā/iešienē. man domāt – nav nekāds meteorīts.

  15-Sep-08 at 12:57 | links
 11. Arča – par grubuļaino formu piekrītu, bet par bedri ir tā, ka ja viņš pirms tūkstots gadiem nogāzās kautkur Daugavā, tad tikai tagad varēja tikt izskalots krastā/izstumts ar ledājiem. Tā ka krāterim nemaz nav jābūt ;)

  15-Sep-08 at 16:25 | links
 12. Toms

  Nav tas meteorīts, manā akmeņu kolekcjā arī tāds ietilpst, tikai mazāks. Nu katrā gadījmā ,ja tas spečuks apstiprina ka tas ir. tad ir arī man :D

  15-Sep-08 at 17:22 | links
 13. madonion

  to vēer
  nu padomju laika strokaas viskko var atrast! ar to suudu kokteikii ar keramziitu tasiija melnas griigas daudz maajas!
  es kad biju siiks un stulbs biju domaajis ka tas ir vulkaana izvirduma iezs! :D

  15-Sep-08 at 18:21 | links
 14. Arča

  Ja viņš būtu ilgi skalojies, būtu perfekti gluds, ja būtu bijis ledāju faktors, viņam būtu ieplaisājusi faktūra un ledāju kustības vietās būtu cita reljefa forma kā ledāju neskartajos apgabalos uz virsmas. Tā pat būtu ledāja kustības nospiedumi.

  15-Sep-08 at 23:56 | links
 15. Vārds

  Tadi apkusushi, grubuljaini, metaaliski, smagi meteoriiti man pie garaazhas meetaajaas:D:D

  17-Sep-08 at 07:17 | links
 16. Manta

  mans domaat, ka dazhs labs interneta guru ir gariig apdaliits – izlasiet rakstu, helmuts te ne uz ko nepretendee, informee par savaam gaitaam un dod gana izsmeljoshu informaaciju par sho teemu, bet te jau peec bildeem visi baigi astronomi, fizikji un hvz veel kas tik ne. Nozheelojami beidri bloheri, nozheelojami

  17-Sep-08 at 12:38 | links
 17. Nu es nopietni. Tikai tur lai viņu izraktu laikam būtu asfalta ietve jāizārda, jo viņš tur iekšā iekrita. Pat nezinu, cik dziļi, bet kūpēja pa caurumu baigi un sprakšķēja.

  19-Sep-08 at 01:52 | links
 18. Manta

  Mozh kaadam ekleeru tiikotaajam mobiilais izkrita :D?

  19-Sep-08 at 13:08 | links
 19. muzeja darbiniex no Alberta 10

  ko ta nenes to atradumu – jau pārdevi vai arī
  nav vērts ar 1 skraidīt, salasīsi vairākus un tad gan! ?
  Bišku jau izskatās gan pēc akmeņogļu izdedža, bet tad nebūtu smags…

  24-Sep-08 at 18:39 | links
 20. nav vairs ko nest, tieši tā, pārdevu. caur ārzemju forumiem atradu kam interesē, atlidoja, uztaisīja testu un pēc nelielas kaulēšanās atdevu nedaudz zem 10K USD..

  24-Sep-08 at 18:44 | links
 21. Ainis

  Vakar karjerā lasīju akmeņus, ko iebetonēt grīdā, un…! Atradu!!! To, ka nav akmens- saproti uzreiz. Manējam gludākas formas. Viens stūris nošķēlies. Iekšā spīd kā vizla, bet tad tai ir jābūt milzīgi sapresētai, jo vīle neņem absolūti. Pēc svara- smagāks par dzelzi. Magnēts nepievelk.

  17-Nov-08 at 21:31 | links
 22. Man arī ir meteorits,melns.Uz tā fona redzami+-mm balts stiegrojums,haotis-
  ki izvietots,redzama arī dzeltena metāla ieapaļa stiegra kopgarumā +-10mm,
  kā arī lancetveida baltas krāsas iezīmējums+-20 mm.Izmērs-+;-80*50*30*6.
  Garenisks,konusveidīgs,atgādina “‘sirds”‘formu.Slīpējies dabiskā ceļā.Va-
  rētu gadīties,ka ir vēl viens,kuru jauna vīle neņem.

  30-Nov-08 at 21:11 | links
 23. NADPH

  Helmuts, ar magnētu pārbaudīji?

  07-Jan-09 at 21:36 | links
 24. gunis

  Iemācieties vispirms latviešu valodu, un tad lieniet Internetā.Tu,Helmut,
  laikam esi no tiem, kuri bez krievenes izteikties nemaz neprot!

  22-Mar-09 at 11:19 | links
 25. kas tev nepatīk attiecībā uz latviešu valodu, sinch?
  te iet runa par meteorītiem, ko tu bāz savus piecus pirkstus ne pa tēmu.

  22-Mar-09 at 11:30 | links
 26. Kruti, ne pa tēmu

  “Runa iet” tikai krievu valodā.
  Līdz ar to tev sanāca izcili atbildēt pašam uz savu jautājumu.

  12-Apr-09 at 11:51 | links
 27. ceru, ka tev nogāja pēc sava komentāra ierakstīšanas, jo redzu, ka tev tas bija tik svarīgi, ka nespēji sevī apvaldīt fonofīla tieksmes ;)

  13-Apr-09 at 10:58 | links
 28. Helmut,ja drikst jautat kur tu atradi tos arzemju forumus kuriem interese meteoriti??

  28-Aug-09 at 11:50 | links
 29. es vairs neatceros, bet iespējams te ir vairāk saites – http://www.meteorite.com/meteorite-information.htm

  02-Sep-09 at 11:32 | links
 30. Qee

  ES atradu tādu pašu līdzīguTIESAAAM izmmeros aptuvenio tāds pats bet izkataas līdzīgs 1 fotografiaji ljoti

  02-Nov-09 at 16:32 | links

Iekomentē

Tavs epasts publiski netiks rādīts Required fields are marked *
*
*