Blogs / Astro / Velo / Grāmatas / Saites / Par / Twitter / Bildes / Video /

Skip to content

Sudrabainie mākoņi: kas tie tādi


Kas ir sudrabainie mākoņi?
Sudrabainie mākoņi ir astronomiska parādība. Šie mākoņi neiederās pie parastām meteo parādībām galvenokārt dēļ tā, ka tie redzami naktīs, un tie atrodas vidēji 80km augstumā (kas jau skaitās kosmosā). Tad lūk, šī parādība ir viegli novērojama arī Latvijā. Katru gadu, sākot ar pavasari, beidzot rudeni. Nu pat tie bija lielā krāšņumā, aizvakar, paspēju pat laicīgi nofotografēt, jo bračka pa skaipu padeva ziņu.

Interesantākais ir tas, ka šie mākoņi ir jauna parādība, pirmo reizi tie uzradušies pirms gadiem simtpiecdesmit, agrāk tādi vēsturē netika reģistrēti. No kā varam secināt, ka tie, iespējams, ir daļa no globālās sasilšanas defekta. Lai nu kā, bet viņi ir smuki, un tos ieraugot reizēm aizraujas elpa.

Kā atpazīt sudrabainos mākoņus?
Viņi spīd tumsā. Parastie mākoņi ir kā tumši silueti (ja vien tos no apakšas neizgaismo pilsēta vai tikko norietējusī Saule). Savukārt sudrabainie mākoņi ir gaiši, pārsvarā sudrabainā gaiši zilā krāsā. Tiem ir viļņains raksts, gluži kā smiltīm seklajā jūras piekrastē. Arī dienā ko līdzīgu var redzēt parastos mākoņos, bet tie ir baltā krāsā, un daudz tuvāk mums. Savukārt naktī šī parādība ir tiešām smuka, reizēm sasniedzot monstrozus izmērus un spožumu, ka tos vienlaicīgi var redzēt daudzās valstīs (80km augstums dod samēra plašu skatupunkta leņķi).

Kur un kad jāmeklē sudrabainos mākoņus?
Pārsvarā tie uzrodas ziemeļu debespusē. Bet, tie būtībā izplešas arī uz rietumu un auztrumu pusi. Spēcīgāku eksemplāru gadījumā tie pat pakāpjas virs pašas galvas (zenītā, 90 grādu augstums no horizonta). Šie mākoņi uzrodas ar pavasari, un pazūd rudenī, ziemā tos nemana. Līdz ko ārā ir satumsis, tā var gadīties uzķert šos mākoņus. Ja ir šaubas, vai tie ir īstie sudrabainie mākoņi, ieskatam dažas manas bildes :)

Sudrabaino mākoņu kopskats, parastie mākoņi redzami apakšā, labajā pusē, kā tumši silueti:
sudrabainie mākoņi

Sudrabaino mākoņu raksturīgā struktūra – “ribas”:
sudrabainie mākoņi

Tā ka nebuksē, reizēm naktīs izbāz galvu ārā pa logu, jo pat pilsētā var novērot visu ko interesantu! ;)

5 Komentāri

 1. Super skaisti :) Jāsaka, ka kaut kur tiku moš jamos ar manījis ;)

  29-Jun-08 at 09:44 | links
 2. nu gan jau, jo šito parādību katru vasaru ik pa laikam redz, tā teikt, nav baigais retums, kā, piemēram, ziemeļblāzmas. to gan gribētos redzēt..

  29-Jun-08 at 15:27 | links
 3. Ģirts

  Vakar 2 naktī tas ir 31.07.2008 Peldējāmies Lielupes jūrmalā un tiešām skaista un varena parādība. Tamdēļ vien ir vērts pamainīt ikdienas grafiku un neiet gulēt naktīs utt .:-)

  31-Jul-08 at 12:56 | links
 4. Ilze

  Smuki :)

  01-Apr-09 at 22:37 | links
 5. uhu, tā ir viena no skaitākajām meteo parādībām :)

  03-Apr-09 at 22:35 | links

One Trackback/Pingback

 1. Jūlija sudrabainie mākoņi on 04-Aug-09 at 14:36

  […] tiešām daudz naktis, kad varējām vērot sudrabainos mākoņus. Par tiem jau rakstīju agrāk: Sudrabainie mākoņi: kas tie tādi. Būtībā vēl nevienu gadu tik intensīvus viņus nebiju redzējis, gandrīs katru vakaru, un […]

Iekomentē

Tavs epasts publiski netiks rādīts Required fields are marked *
*
*