Blogs / Astro / Velo / Grāmatas / Saites / Par / Twitter / Bildes / Video /

Skip to content

Ziemeļblāzma šodien vai rīt


Parasti var sekot jaunumiem no spaceweather, kad tiek izziņots ka uz Saules noticis spēcīgs uzliesmojums. Ko tas nozīmē? Tādos gadījumos, kad Saulei notiek īpaši spēcīgi uzliesmojumi, izmestās enerģijas daudzums ir tik liels, ka spēj radīt Zemes atmosfērā ziemeļblāzmas, kas ir lielākas un plašākas nekā parasti. Jā, tas nozīmē, ka šo unikālo parādību var novērot arī Latvijā, un pat tālāk iekšā rietumeiropā.

2011. gadā Saules aktivitāte ir lielākā pēdējo 10 vai pat 20 gadu laikā, tāpēc gandrīz reizi mēnesī var novērot krietnu Ziemeļblāzmu arī pie mums.

Pie mums redzamās blāzmas ir parasti blāvākas un vienkrāsainākas, nekā tās ko rāda filmās vai bildēs no skandināvijas valstu ceļojumiem. Parasti mūsu ziemeļblāzmas ir ar zaļganu toni, var būt balti zaļas, vai sarkanīgas un sarkanīgi zaļas. Sākumā tā var likties kā vakara krēsla, bet ieskatoties pamanāma blāzmas kustība un raksta maiņa, gluži kā vertikālo žalūziju kustēšanās liegā vējā. Galvenais apstāklis, lai veiksmīgi pamanītu ziemeļblāzmu, ir atrasties ārpus pilsētas, prom no gaismas avotiem (laternas, kaimiņu logi, automašīnas). Tāpēc šādu parādību veiksmīgāk būs uzķert tiem mana bloga lasītājiem, kas atradīsies kaut kur dziļos pāķos un būs ļāvuši acīm pierast pie tumsas minūtes divdesmit. Jāskatās ziemeļu virzienā ;)

Zemāk bildēs redzams kādas aptuveni ziemeļblāzmas ir Latvijā:

Ja Tu lieto twitteri, tad vari iesekot mani, jo es diezgan bieži klaigāju kad redzama kārtējā ziemeļblāzma ;)
http://twitter.com/Helmuts

2 Komentāri

 1. Nu ko gaidam tad to brīnumu.

  28-Apr-08 at 16:24 | links
 2. sagaidīt nebūtu slikti. vakaros palūrēšu no sava torņa logiem.
  patraucēt varētu pilsētas gaismu fons vai arī mākoņi (tie nav retums mūsu platuma grādos)

  28-Apr-08 at 16:34 | links

One Trackback/Pingback

 1. Šonakt Ziemeļblāzmas on 28-May-08 at 00:50

  […] viļņus, kas lēnām maina formu, un ir zaļgani, vai sarkanīgi, tad tā ir ziemeļblāzma. Tikai nesajauc ar mākoņiem ;) Uz […]

Iekomentē

Tavs epasts publiski netiks rādīts Required fields are marked *
*
*