Blogs / Astro / Velo / Grāmatas / Saites / Par / Twitter / Bildes / Video /

Skip to content

Perseīdu meteoru plūsma: kad būs, kā labāk vērot


Kas ir Perseīdas?
Perseīdu meteoru plūsma pēdējās nedēļas laikā ir sacēlusi dūņas masu medijos gan pie mums, gan rietumos. Tā tas notiek katru gadu ap 11 augustu, jo tieši tad Perseīdas atkārtojas. Īsumā: tās krītošās zvaigznes ir mazi puteklīši (reizēm akmentiņi), kas ietriecas Zemes atmosfērā ar 70km/s lielu ātrumu, tāpēc jamie zvērā sakarst un uzliesmo. Kur tie rodas katru gadu vienā un tai pašā laikā? Tie ir netīrumi, kas palikuši aiz komētas, kuru orbītu tad mūsu Zeme regulāri šķērso. Līdzīgi kā pa grants ceļu aizbrauc mašīna un tev jāšķērso šis putekļainais ceļš.

Kad būs Perseīdu maksimums?
Šonakt! 11. augusts, un arī rītvakar. Ko līdz kārtīgi satumst (ap 11 naktī), tā velcies ārā un skaties gaisā. Jāskatās ziemeļu/austrumu virzienā (tur ir Perseja zvaizgnājs, kas ir šīs meteoru plūsmas epicentrs), bet vari arī skatīties jebkurā virzienā, vnk klīst ar skatienu pa debesīm. Galvenais nesakoncentrēt acis uz vienu punktu, jo tad iedarbojas mūsu smadzeņu akluma mehānisms un tu vairāk neko citu neredzi kā tikai to punktu.

Kas varētu traucēt novērot?
Spoži gaismas avoti – tuvi māju logi, ielu laternas, garāmbraucošas mašīnas, Mēness, un tie nolādētie mākoņi. Ja būs mākoņi, tad diez ko redzēsi. Ja būs daļēji mākoņains, tomēr ir vērts pavērot. Galvenais nolīst kādā klusā tumšā vietā, vēlams lauku pļavā vai jūras krastā (kāds lidlauks, vai kartupeļu lauks, vai augstceltnes jumts, vai stāvvieta Lilastē, ut.t.). Šeku ieskatam zīmējums no NASA bloga:
Perseids

Cik iespaidīgas būs šodienas Perseīdas?
Runā, ka varētu būt iespaidīgas. Aptuveni 200 krītošās zvaigznes stundā, kas ir kādas trīs minūtē! Bet, patraucēs spožais Mēness, un, iespējams, Latviešu mākoņi.

http://spaceweather.com:
The Perseid meteor shower is about to peak. The show begins after sunset on Tuesday, August 11th, and continues until the sun rises on Wednesday, August 12th. A time of particular interest is 0800-0900 GMT (1-2 a.m. PDT) on the 12th. That’s when Earth is expected to pass through a denser-than-usual filament of dust from Perseid parent Comet Swift-Tuttle. Forecasters are unsure what will happen, but some have speculated that meteor rates could surge as high as 200 per hour. Bright moonlight will blot out many of those Perseids, but even a fraction of 200 is a good show.

http://starspace.lv:
12.-13. augusts – Perseīdu plūsmas maksimums. Svifta-Tatla komētas atliekas ir vērojamas praktiski visu augustu. Šogad Zeme šķērsos komētas atlieku asti, kuru tā atstāja 1862. gadā. Vislabākās prognozes vēsta, ka varētu būt gaidāmi līdz pat 60 meteoriem stundas laikā. Radiants atrodas uz robežas starp Perseja un Kasiopejas zvaigznāju. Atcerieties, kas “zvaigžņu lietu” vislabāk vērot ar neapbruņotu aci un, ja fotografējat, izvēlieties platleņķa objektīvu kā primāro ieroci.

Un protams informējam Twiterī ko labu esam šonakt redzējuši! ;)

3 Komentāri

 1. esmu jau pie Alberta dīķa un sāku gaidīt krītošās zvaigznes…

  11-Aug-09 at 13:56 | links
 2. Nellija

  Es arī biju Upesciemā pie Alberta dīķiem :D

  11-Aug-09 at 23:04 | links
 3. Wazaa

  Kādas zvaignes ja naktī lija?! grrrrrrrrrrr

  12-Aug-09 at 10:42 | links

One Trackback/Pingback

 1. […] jau sastādījis vēlēšanās sarakstu ar kuru šodien doties ārā un skatīties zvaigžu lietu Šeit ir apraksīts, kur vajadzētu skatīties, bet tas laikam nebūs gluži korekti. Protams, pati […]

Iekomentē

Tavs epasts publiski netiks rādīts Required fields are marked *
*
*