Blogs / Astro / Velo / Grāmatas / Saites / Par / Twitter / Bildes / Video /

Skip to content

Perseīdu meteoru plūsma – krītošo zvaigžņu lietus: kur un kā novērot


Kas ir Perseīdas vai zvaigžņu lietus, to tuvākajās dienās pieskandēs vai visi mediji Latvijā un pasaulē, tāpēc par to es šoreiz nerakstīšu (mani raksti abus iepriekšējos gadus ir te un te).

Šoreiz uzrakstīšu kur un kā labāk vērot, lai nebūtu vilšanās ka atkal visi sacēla traci, bet redzēt nekā nevarēja.

Kurā vietā labāk novērot krītošos meteorus:

1) Tev jādodas prom no pilsētas / ciema, jo ir svarīgi atrasties pilnīgā tumsā, kur netraucē ne tuvu esošas mājas, ne auto gaismas, ne Rīgas laternu attālā gaisma;

2) ideālā variantā jāatrodas kāda liela lauka vidū, vai jūras piekrastē – prom no gaismām, prom no kokiem, lai horizonts ir ļoti tālu;

3) tā kā Perseīdu meteori ir īsi un ļoti ātri kustībā, tad viņus būs grūti pamanīt pilsētā, tāpēc izvairies no kārdinājuma redzēt ko satriecošu no sava balkona vai rajona stāvvietas, ir jādodās prom un tālu no pilsētas!

4) ja ir mākoņains, nepadodies! Īpaši, ja mākoņi pa vējam nāk un iet, tad to spraugās varēsi noķert pa meteoram.

Kā labāk novērot zvaigžņu lietu:

1) kad ierodies novērojumu vietā, ļauj acij pierast pie tumsas. Tās ir vidēji 20 minūtes, kuru laikā Tavu acu zīlītes izplešas plaši kā kaķim lai pēc iespējas labāk redzētu tumsā (tāpēc nav ieteicams spīdināt šķiltavas, skatīties telefonā vai uz garām braucošām mašīnām);

2) vislabāk apsēdies vai apgulies. Tev noderētu pludmales krēsls vai ceļojumu paklājiņš + sega vai pleds, vai vismaz silts apģērbs;

3) kad esi izgāzies sev ērtā pozā, sāc ar skatienu klīst pa debesīm – tas ir viss, kas Tev jādara! Nevajag piesiet skatienu konkrētai zvaigznei vai skatīties visu laiku vienā vietā, jo tas notrulina acu uztveri un samiglo skatienu. Vienkārši vēro debesis un priecājies par katru krītošo zvaigzni ;)

4) ja esi viens un meklē zinošu cilvēku kompāniju, iesaku apmeklēt Starspace lapu – Suntažu observatorijā vienmēr notiek publiskie astro pasākumi!

5) ja Tev ir fotoaparāts, kaut ziepjutrauks, uzliec uz statīva un ieregulē lielāko “exposure” laiku kādu vari uzlikt (pogai lieto taimeri 2sec, lai neraustās kamera), un mēģini uz dullo noķert kādu meteoru.

Kad būs meteoru lietus:
Meteoru aktivitātes maksimums būs naktī no 12. uz 13. augustu, tā ap divpadsmitiem naktī, kad jau sāk normāli satumst. Teorētiski ir iespēja redzēt pa krītošai zvaigznei ik pēc dažām minūtēm – Perseīdu meteoru īpatnība ir tāda, ka tie ir ātri, īsu asti, un spoži.

Es domāju, ka šis ir labs iemesls novākties draugu vai kolēģu kompānijai, un izbraukt ārpus Rīgas nakts vidū, ja būs skaidras debesis, tad šovs ir garantēts!

Protams, ja būs mākoņains, tad nekādu zvaigžņu lietu neredzēt :D

(c) http://blogs.umdbk.com

2 Komentāri

  1. Nu bāc, tā pirmā bilde daudzsološa :D

    09-Aug-10 at 13:24 | links
  2. Bīsties! :D

    09-Aug-10 at 13:26 | links

Iekomentē

Tavs epasts publiski netiks rādīts Required fields are marked *
*
*