Blogs / Astro / Velo / Grāmatas / Saites / Par / Twitter / Bildes / Video /

Skip to content

Kā fotografēt Ziemeļblāzmu Latvijā


Rulez, kā fotografēt Ziemeļblāzmu Latvijā. Nav nekā sarežģīta! Rule Nr 0 ir tāds, ka Tev jāatrodas pilnīgā tumsā, nevis aizmājas pagalmā vai ceļmalā. Atrodi vietu, kur nav ne māju, ne mašīnu – jūra, lauks, meža izcirtums, un skaties ziemeļu virzienā (kkur Lielā kausa virzienā..).

Ziemeļblāzma Latvijā 24/25 oktobris 2011

Rule number 1:
Labs fotoaparāts. Pro gals, nevis ziepjutrauks, vai kompaktais pārejnieks. Sorry, bet puscentimetra CCD matrica nespēj ne desmito daļu no tā ko dSLR. Okei, ja esi nabags kā 99% Latvijas iedzīvotāju, var iztikt ar mazo ziepjutrauku :)

Rule number 2:
Statīvs. Loģiski, jo bildes jātaisa ar garu ekspozīcijas laiku, tāpēc kamerai jābūt nekustīgai. Nu kaut vai noliktai uz akmens vai auto jumta. Der jebkāds, galvenais lai kamera nekustās. Tamdēļ ja Tev ir sūdains statīvs, šauj bildes ar 2sec taimeri, kad roka jau prom no pogas un trīce pārgājusi.

Rule number 3:
Bildēšanas parametri pa fikso šādi – augsts ISO (paeksmerimentē kurā grauds vēl ciešams), ilga ekspozīcija (ar Canon ziepinieku, piem, 15 sekundes), white balance uz tungsten (bet šiten arī vari paeksperimentēt). Fokuss uz bezgalību. Meklē savas kameras instrukcijā, ja īsti nezini kur uzlikt garo expozīciju, tas parasti ir manuālajos režīmos, nevis auto.

Rule number 4:
Zināšanas, kad gaidīt ziemeļblāzmu. Šis no sākuma liekās ķīniešu ābece, bet viss ir truli vienkārši – seko Saules aktivitātei attiecīgos saitos. Ja redzi ziņu, ka šodien noticis kaut kāds M vai X klases uzliesmojums uz Saules, tātad pēc dienas vai divām būs (ļoti iespējams) ziemeļblāzma. Neiegrimšu detaļās, kā rodas aurora pilns internets ar wikipēdijām un youtube klipiem. Galvenais turi aci uz šo grafiku, jo tas rāda, kas pašlaik notiek mūsu magnētiskajā laukā. Un ja tur uzpeld dzeltens vai pasarg Dies sarkans stabiņš, tad aurora būs! Vari pierakstīties arī uz SpaceWeather.com epastu ziņām, šie tur arī brīdina par gaidāmo. Ā, pareizi, debesīm jābūt skaidrām, jo cauri mākoņiem neko neredz (te var apskatīt mākoņu segas izplatību un kustību pāri Latvijai)

Rule number 5:
Siltas drēbes un silti apavi. Jo pavadīsi daudz laika nekustīgā stāvoklī, diez vai Tu desosi apkārt kamerai vai vingrosi. Jo ziemeļblāzma parasti nāk vairākos piegājienos nakts laikā – ja nokavēji twitter ziņu ka “Deviņos Kolkā ziemeļblāzma”, tas nekas, tā var atkal uzrasties pusnaktī vai trijos naktī!

Rezumē:
Nav obligāti jābūt dārgas kameras īpašniekam, galvenais ir gribēt ziemeļblāzmu redzēt un paķert kadrā! Tam pietiek arī ziepjutrauks ar mazo galda statīvu. Draugiem patiks arī tādas bildes, jo 90% cilvēku Latvijā ziemeļblāzmu nav redzējuši un diezvai redzēs, jo ir_svarīgākas_lietas!

Jā, un bildēs aurora vienmēr būs smukāka, jo cilvēka nožēlojamā acs konstrukcija tālu jo tālu atpaliek no fotokameru spējām :D

Ziemeļblāzma Latvijā 24/25 oktobris 2011

3 Komentāri

 1. Sapnix

  Šodien kāreiz ir alerts un visi parametri liecina par to, ka būs, tikai laikam visur apmācies. Sodība!

  15-Mar-12 at 20:34 | links
 2. paldies ka par mākoņiem piebildi, papildināju ar saiti uz satelītu bildēm!

  15-Mar-12 at 20:40 | links
 3. zais

  Vēl viens vizuālo prognožu resurss http://helios.swpc.noaa.gov/ovation/Europe.html

  16-Mar-12 at 10:32 | links

One Trackback/Pingback

 1. noderīgas saites | Miks Latvis on 16-Mar-12 at 04:58

  […] Kā fotografēt Ziemeļblāzmu Latvijā […]

Iekomentē

Tavs epasts publiski netiks rādīts Required fields are marked *
*
*