Blogs / Astro / Velo / Grāmatas / Saites / Par / Twitter / Bildes / Video /

Skip to content

Par to Venēras tranzītu pār Sauli


Tātad, īsi par to, ko varēs novērot agri agri trešdienas rītā: reizi simts gados mūsu “dvīņu planēta” Venēra trāpās starp Sauli un planētu Zeme. Tāpē tad var ieraudzīt, kā melna bumbiņa pāriet pāri Saules diskam. Tas notiek vairāku stundu garumā, bez steigas. To var vērot binokļos, teleskopos, un forši safoķēt. Izskatīsies aptuveni šādi:

(bilde zagta no šejienes)

Uzmanīgi ar spožumu
Galvenais lietot saules filtrus, ja skatās uz sauli ar jebkādu optiku! Un arī bez optikas vajag kko melnu melnu, caur ko lūrēt. Savādāk sadedzināsi acis – pie tam, tas notiks nesāpīgi, jo acu tīklenē nav nervu, kas reaģētu uz infrasarkano starojumu, kas nemanāmi izcepinās visu, ko var izcepināt.

Kur un cikos vērot šo parādību?
Tur, kur nav mākoņu. Baumo, ka tie nebūšot Kurzemes galā. Ideāli der jūras krasts, kur Engure un Roja, jo tur Saule leks jūrjā, līdz ar to netraucēs koki un mājas.
Venēras tranzīts būs sācies jau pirms saullēkta, un pie mums tas būs novērojams vēl trīs stundas pēc saullēkta. Tātad no kādiem puspieciem līdz astoņiem.

Masu vērošana
http://www.saulespulkstenis.lv/veneras-tranzits/:
Plānots, ka Rīgā kopīgi novērojumi/demonstrējumi notiks Daugavmalā blakus Vanšu tiltam un Swedbank ēkai. Pasākums sāksies pl 5:30, ilgs līdz pat Venēras tranzīta noslēgumam.

http://www.starspace.lv/public/tagad_vai_pec_105_gadiem_21052012.html:
Labu laikapstākļu gadījumā arī StarSpace observatorijā būs iespējams vērot šo notikumu. Observatorija būs atvērta apmeklētājiem jau pēc pusnakts. Tēja, kafija un ūdens, kā parasti, būs uz vietas.

Par parādību info arī rietumu portāliņā šeitan http://www.transitofvenus.org/

Ņem vērā, ka šitāda lieta vērojama reizi simts gados! Tāpēc ja jūties baigi krutais intelektuālis un gadžetu specs, Tev jābūt pilnīgam atmarozkam, lai kko tādu nogulētu :D

Reklāma ceļotājiem: aviobiļetes uz Eindhovenu no Viļņas lētāk ir šajā lapā (vidēji 50 lati abos virzienos).

Iekomentē

Tavs epasts publiski netiks rādīts Required fields are marked *
*
*