Blogs / Astro / Velo / Grāmatas / Saites / Par / Twitter / Bildes / Video /

Skip to content

Rīt un parīt iespējamas ziemeļblāzmas


SpaceWeather.com ziņo, ka šorīt uz Saules noticis “X-class” uzliesmojums, kas mūsu virzienā izmetis čupu plazmas vai kā viņu tur sauc. Doma tāda, ka pēc šādiem uzliesmojumiem tās Saules daļiņas sasniedz mūsu planētas magnētisko lauku dienu divas vēlāk. Kad daļiņas sāk ņemties pa Zemes magnētiskā lauka poliem, tad notiek to iespīdēšanās un mēs redzam tā saucamo Ziemeļblāzmu :)

Atceries, lai tiešām redzētu ziemeļblāzmu Latvijā, Tev jādodas prom no pilsētas, prom no māju gaismām. Nederēs pat stāvēšana viensētas pagalmā. Vajadzīga pilnīga tumsa – jūras krasts, meža izcirtums, kartupeļu lauks. Jāskatās Ziemeļu virzienā, aurora parasti sākas kā neskaidrs plīvurs zaļganbaltā krāsā. Kad pieņemas spēkā, parādās sarkanie toņi, var būt gan stabi gan ātri kustīgi viļņi. Pie tam, vienā naktī parasti ir vairākas ziemeļblāzmas, piemēram, deviņos vakarā uzrodas pirmā, tad pazūd, tad divpadsmitos parādās vēlviena un pazūd, un tad trijos uzrodas atkal. Tik ideāli kā Norvēģijas ziemeļos protams neizskatīsies, bet ja paveicas, tad arī pie mums paliks mute vaļā!

Ziemeļblāzma Tūjā 24/25 oktobris 2011

Latvijā šogad Ziemeļblāzmas novērotas jau vairākas reizes, tas ir saistīts ar Saules augsto aktivitāti – kas turpināsies visu gadu. Tātad vidēji pāris mēnešos var sagaidīt pārsteigumus!

Ziemeļblāzma Tūjā 24/25 oktobris 2011

Citāts no SpaceWeather.com meila:
STRONG SOLAR ACTIVITY: Big sunspot AR1429, which emerged over the weekend, is crackling with strong flares. This morning the active region produced an X1-class eruption and a bright coronal mass ejection (CME). The CME appears set to deliver a glancing blow to Earth’s magnetic field in the days ahead, possibly sparking geomagnetic storms. Stay tuned to http://spaceweather.com for images and updates.

Un te video ar šo uzliesmojumu:

Iekomentē

Tavs epasts publiski netiks rādīts Required fields are marked *
*
*